Egy kicsit azért csalódtam Magyar Péterben, pedig nem raktam magasra a lécet

Tudom, jólfizetatóni, négy láb jó, kettő meg rossz, de azért mégis, egy komoly teljesítményt mindeddig elszámoltam neki.

Gyergyószentmiklóson az örmény katolikus templomban rendezték meg vasárnap az Erdélyi Magyarörmények Szövetségének (EMÖSZ) alapító ünnepségét - tájékoztatta az MTI-t Puskás Attila, az EMÖSZ elnöke.
Az EMÖSZ-t április 30-án jegyezték be a gyergyószentmiklósi törvényszéken. A szövetséget a Marosvásárhelyi Örménymagyar Kulturális Egyesület, a Gyergyószentmiklósi Örmény Katolikus Egyesület és több csíkszerdai, szamosújvári magánszemély alapította. Puskás Attila elmondta: Gyergyószentmiklóson él jelenleg Erdélyben a legnagyobb, mintegy 1200 főre tehető örmény közösség. Erdélyben 2000-3000 főre becsülik az örmény-magyar közösség létszámát, amely - elmondása szerint - amely mindig befolyásos emberekből, főleg értelmiségiekből, kereskedőkből állt.
"Mindannyian Örményországból származunk, de két úton jöttünk a jelenlegi Romániába. A mi őseink 300 éve vannak itt, és egy magyar közösségbe integrálódtak, míg akik Bukarestben egy ottani szövetségbe tömörülnek, és parlamenti képviselettel is rendelkeznek, körülbelül száz éve érkeztek, a genocídium után" - magyarázta Puskás Attila az erdélyi örménymagyarok sajátos identitását firtató kérdésre válaszolva. Hozzátette: magyar érzelműnek vallják magukat, magyarul beszélnek: örményül már szinte senki sem beszél közülük. Hozzátette: mikor az örmény apostoli egyház hívei Erdélybe érkeztek, elfogadták a pápai fennhatóságot, de sajátos szervezeti struktúrájuk van.
"Létezik Romániában az örmény katolikusok ordináriátusa, ami azt jelenti, hogy a vezetője nem püspök, hanem kormányzó, és most az a sajátos helyzet állt elő, hogy a 90-es évek elejétől ez erdélyi katolikus főegyházmegye érseke és az örmény kormányzó ugyanaz a személy, Jakubinyi György" - magyarázta az EMÖSZ elnöke. A vasárnapi ünnepségen, a - Világosító Szent Gergely, az örményeket megkeresztelő püspök tiszteletére bemutatott - szentmise után a Szent Korona Lovagrend kolozsvári koronaőrei, a Szent Gellért Lovagrend képviselőivel közösen bemutatták a Szent Korona másolatát. Elhangzott: a Szent Koronát a befogadó szent-istváni szellem kifejezőjeként, és a magyar nemzet tagjaiként tisztelik az erdélyi örménymagyarok.
Az ünnepségen Borboly Csaba, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Országos Önkormányzati Tanácsának elnöke és Füzes Oszkár, Magyarország bukaresti nagykövete is részt vett. "Nagyra becsüljük az örmények hozzájárulását a magyar kultúrához és nagyra becsüljük ragaszkodásukat hagyományaikhoz, sajátos identitásukhoz: az ilyen kitartás és a gyökerekhez való ragaszkodás vezet oda, hogy egy közösség a lehető legtermészetesebb módon megvallja önazonosságát, használhassa jelképeit, és ehhez való jogát senki se kérdőjelezhesse meg a 21. század Európájában" - mondta a nagykövet.